Zahradu Máchova památníku v Doksech obsadí dřevosochaři

Verze pro tisk |

 Zahradu Máchova památníku v Doksech obsadí dřevosochaři

Vůni dřeva a zručným řezbářům je v závěru prázdnin od 30. srpna již tradičně vyhrazena zahrada Památníku K. H. Máchy v Doksech. Sympozium, jehož výsledkem jsou dřevěné skulptury, se tento rok koná již poosmatřicáté.

Vyzkoušet si řezbářské řemeslo, takovou možnost využije určitě řada návštěvníků. V krásných letních dnech, navíc posledních prázdninových, může být řezbářské sympozium v Doksech určitě zajímavým zpestřením rodinného programu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Tradice řezbářských sympozií sahá až do 80. let, kdy se v klášterní zahradě Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě sešla skupina řezbářů. „Na počátku byla slova – dřevo, řezba, dláta, palice a přirozená lidská touha po přátelství a sdružování se kolem společného zájmu,“ řekl dřevařský výtvarník Karel Hajn.

 V roce 1994 se řezbáři přestěhovali na zahradu Památníku Karla Hynka Máchy a od té doby se každý rok snaží ukazovat návštěvníkům, jak se kus hrubě tesaného dřeva mění v umělecké dílo. Sympozium je otevřené všem zájemcům. Každý den lze umělce zastihnout mezi 9. a 17. hodinou, sledovat tvůrčí proces či si dokonce vyzkoušet pod jejich vedením řezbářská dláta.

V pátek 1. září v 16 hodin se k řezbářům přidá parta muzikantů z Doks. Krbové sdružení má v repertoáru folkové a středověce laděné písně a lidovky s harmonikou a ti, kdo je znají z masopustů a Dokských pověstí, vědí, že přinesou temperamentní hudební zážitek.


 


 

Jan Mikulička

  1. odborný zaměstnanec pro styk s veřejností

  2. Facebook: Libereckykraj

  3. Twitter: Libereckykraj

  4. Instagram: Libereckykraj

Nahoru