MS v orientačním běhu, závodníci se představí i v Doksech

Verze pro tisk |

Mapy s tratěmi jsou dokončeny a dolaďují se poslední detaily pro závody letošního Mistrovství světa v orientačním běhu. Klání se uskuteční od 3. do 9. července v Libereckém, Středočeském a Ústeckém kraji. Arény v Terezíně, Doksech, Smržovce a Heřmánkách budou hostit nejlepší světové orientační běžce, kteří se utkají celkem o pět sad medailí. Výrazným partnerem sportovní události je Liberecký kraj, který pořadatelům poskytl celkem 1.750.000 korun.

Organizátoři závodníky provedou spletitými uličkami a zdmi Terezína, dokeským zámkem nebo jizerskohorskými svahy s žulovými balvany. Světovým unikátem jsou skály a hluboká zařízlá údolí v lesích Kokořínska, jež prověří sportovce technicky i fyzicky.

„Každý závod bude úplně jiný. Od začátku jsme hlásali, že chceme upřednostnit sportovní stránku akce a nabídnout závodníkům ty nejlepší terény,“ uvedl sportovní ředitel Mistrovství světa v orientačním běhu Daniel Wolf.

Televizní přenosy z medailových soubojů zajišťuje Česká televize pod vedením režiséra Karla Jonáka. Ty se budou vysílat i v dalších šesti zemích. Na ČT Sport bude možné finálové závody sledovat v přímém přenosu, a to vždy přibližně po dojezdu cyklistické Tour de France (s výjimkou sprintu, který bude možné zhlédnout na webu a do vysílání bude potom zařazen ze záznamu).

Přehled televizních přenosů na ČT sport (případně na webu www.ctsport.cz nebo na HbbTV):

4. 7. 2021 od cca 9:00 SPRINT (odložený přenos z 3. 7.)
4. 7. 2021 od 18:00 SPRINTOVÉ ŠTAFETY
6. 7. 2021 od 18:00 KRÁTKÁ TRAŤ
8. 7. 2021 od 17:50 ŠTAFETY
9. 7. 2021 od 17:55 KLASICKÁ TRAŤ

Závody pro fanoušky, doprovod i příznivce orientačního běhu v rámci tzv. WOC Tour byly kvůli epidemické situaci přeloženy na léto 2022. „Vzhledem k tomu, že jsme měli velké množství přihlášených zahraničních účastníků, bylo třeba rozhodnout včas, dát jim vědět, zda pořizovat letenky či rezervovat ubytování,“ vysvětlil ředitel závodů Jan Picek. „Samozřejmě nás to mrzí. Věříme však, že terény závodů jsou natolik atraktivní, že si je závodníci budou chtít vyzkoušet na vlastní kůži i napřesrok.“

I přes zrušení WOC Tour však přišli pořadatelé s možností, jak si orientační běh osahat. Hned v devíti lokalitách v Libereckém kraji si mohou zájemci vyzkoušet hru s názvem WOC Foto Tour. Stačí si na webu www.woc2021.cz stáhnout mapu s kontrolami a fotky. Úkolem je přiřadit každou fotografii správně k místu vyznačeném na mapě. Pokud poté vyplní na webu mistrovství světa odpovědní formulář, budou zařazeni do slosování o ceny.

Ačkoliv byly doprovodné závody zrušeny, vzhledem ke zlepšující se epidemické situaci věří pořadatelé, že se podaří otevřít závodní arény i pro diváky. Rozhodnutí by mělo padnout po 15. červnu 2021 a bude zveřejněno na webových stránkách akce www.woc2021.cz.

„Velice mě těší, že mistrovství světa provede závodníky těmi nejmalebnějšími místy našeho regionu. Věřím, že si účastníci zdejší kraj zamilují a budou se sem rádi vracet,“uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Liberecký kraj se na akci významnou měrou finančně podílí. Krajské zastupitelstvo již v říjnu roku 2019 rozhodlo o podpoře Mistrovství světa v orientačním běhu 2021 sumou 250.000 korun. Peníze umožnily vytvořit mapy a zajistit arény. „Dotaci jsme poté navýšili na celkovou částku 1.750.000 korun. Pořádání vrcholných sportovních akcí podobného charakteru má smysl. Jednoznačně posílí turistický ruch, a to je v konečném důsledku i ekonomické přínosné pro obyvatele regionu,“ dodal náměstek Ramzer.

Kraj dnes podepsal s pořadateli akce dodatek smlouvy, ve kterém obě strany deklarují, že účelem poskytnutí dotace není propagace Libereckého kraje jako instituce, ale jako území, kde jsou optimální podmínky pro pořádání vrcholných sportovních akcí.

„Chceme zejména podpořit trávení volného času a sport. Budu moc rád, když se orientačnímu běhu nebo jemu podobným disciplínám bude na výkonnostní úrovni věnovat více obyvatel nejen z Libereckého kraje,“uzavřel Ramzer.   

Nahoru