Mám na Českolipsku několik přátel

Verze pro tisk |

Karel Schwarzenberg odpověděl i-novinám na několik dotazů.

V roce 1989 jste se vrátil zpět do České republiky. V minulých letech jste tvrdil, že zde chybí právní stát a občanům zase odpovědnost. Jak byste zhodnotil dnešní situaci?
Během posledních dvaceti let se v České republice nepodařilo prosadit právní stát. Nesčetní občané se soudí deset a více let, aniž by se domohli svého práva. Jsme asi jediný stát, kde mohou nejvyšší státní činitelé útočit na ústavní soud, když dělá rozhodnutí, které jejich politickým plánům nevyhovuje. V jiné civilizované zemi by to vedlo k rychlému odchodu z politiky. Nepostižitelnost hlavních aktérů různých tunelářských a korupčních afér také svědčí o slabé pozici práva v České republice.

Máte nějakou představu, jak by měla naše země vypadat za deset let? Myslíte, že bychom měli mít ve světě nějaký vzor státu?
Kdybychom si vzali za vzor státy srovnatelné velikosti, jako jsou například Finsko, Dánsko či Švédsko, asi by to byla dobrá cesta.

Četl jsem s vámi rozhovor, ve kterém jste se vyjadřoval k volebním programům politických stran. Řekl jste, že program by pro stranu neměl být tím nejpodstatnějším. Co je podle Vás tím nejdůležitějším, co utváří politickou stranu? 
Důvěryhodnost a spolehlivost jejích hlavních představitelů.

Velkým tématem voleb se během posledních týdnů stal střet generací. Vy sám jste vlastně v důchodovém věku. Čím by vaše strana mohla oslovit právě seniory či jiné sociálně slabší vrstvy obyvatelstva?
Nenabízíme každé skupině nějaké cukrátko na míru, nýbrž chceme rozumnou politiku bez podbízení, která povede k tomu, aby se celkový stav naší země vylepšil. Tím pak také možnosti důchodců.

Rozhovor vyjde na Českolipsku. Máte k němu nějaký osobní vztah?
Mám na Českolipsku několik přátel, které, doufám, v létě opět navštívím. Přiznávám, že krajina v okolí se mi vždy velice líbila.

Karel Schwarzenberg je předsedou strany TOP 09.


 

Nahoru