Dnes je 17. 09. 2024
svátek má Naděžda

Ohlédnutí za tenisovou sezónou na Slovance

Letošní sezóna 2020 je už v pořadí šestou sezónou, kdy zapsaný spolek TC HORNETS pracuje ve stejném složení pracovního týmu na dlouhodobých soutěžích amatérských výkonnostních tenistů na Slovance. Hlavním sponzorem, mecenášem soutěží a majitelem tenisových kurtů na Slovance je Petr Sršeň. Dalším finančním přispěvatelem bylo Město Česká Lípa, které nám poskytlo dotaci z programu pro oblast sportu.

Dalšími parťáky v pracovním týmu jsou historičtí zakladatelé soutěží neregistrovaných tenistů v České Lípě René Ötwös a Michal Tupý. Pod tímto společným vedením mají tenisové soutěže na Slovance vzrůstající tendenci jak co do kvality hráčské základny, tak i počtu soutěžích.

K této sezóně jsme vzhlíželi s velkými obavami. Přes zimu, kdy jsme tradičně připravovali turnaje ve stolním tenisu amatérů, se podařil uspořádat pouze jediný turnaj v únoru 2020. Na vině byla první vlna koronaviru a v souvislosti s vládními opatřeními jsme ani další žádný turnaj uspořádat nemohli. Tyto restrikce, kdy byl zastaven také pobyt na sportovištích, se mohly promítnout do hlavní venkovní sezóny na tenisových kurtech.

V dubnu, po jarní přípravě kurtů na sezónu, byl naplánován turnaj kvalifikací do jednotlivých divizí. Hráči, kteří neměli dostatek bodů z předchozí sezóny nebo byli nováčky a měli zájem se kvalifikovat do vyšších divizí, dostali příležitost ve třech kvalifikacích o volná místa v 1. až 3. divizi (každá kvalifikace měla 6 hráčů). Pro řádné uskutečnění tohoto turnaje přispělo také trocha štěstí. Vládní opatření byla zrušena pár dní před jeho uskutečněním a sezóna se mohla naplno rozjet.

I letošní sezóna měla své nej. Přihlásilo se rekordně nejvíce hráčů a hráček (přes 80 amatérských soutěžících) a měla také nejvíce kvality, co se týká herní stránky jednotlivých soutěžících. Řádově kolem 10 a více kvalitních hráčů muselo sezónu z důvodu dlouhodobých zranění vynechat.

Herní systém soutěží už máme nějakou dobu nastaven. Stále ho vylepšujeme a lehce upravujeme. Koncept soutěží se nám osvědčil a má určitě u soutěžících ohlas. Dlouhodobá soutěž má dvě části, které na sebe navazují. Obě části soutěží jsou samostatně honorovány cenami. Proto mají hráči a hráčky celou sezónu o co soutěžit. Mohou si zahrát s různými typy tenisových stylů a změřit síly se soutěžícími s vyšší výkonností. Staráme se o to, aby na sebe nenaráželi v průběhu sezóny stejní soutěžící.

První část se jmenuje Tenis Slovanka Cup 2020. TSC začíná na začátku května po turnajích kvalifikace s rozdělením do čtyř výkonnostních divizí. V každé divizi jsou dvě skupiny po 10 soutěžích, kteří spolu sehráli zápasy každý s každým. Dle umístění v základních skupinách v divizích byli soutěžící rozčleněni do druhé část TSC – soutěž ve vyřazovacích pavoucích Play Off „A“ a „B“. V této fázi soutěže se již hrálo o ceny.

Vítězem TSC 2020 Play Off A se stal favorit David Beneš, který ve finále porazil nováčka Zdeňka Petera. Třetí místo obsadil znovu nováček Marek Svoboda a čtvrté místo kvalitní hráčka Zuzana Zapletalová. Ve výkonnostně nižší soutěží TSC 2020 Play Off B zvítězil nováček Josef Fanta, před dalším novým hráčem ze Cvikova Milanem Fišerou. Kvalitní hrou se prosadil Martin Barcal na třetí místo a za ním skončil další nováček Lukáš Chyna.

Ještě v průběhu dohrávání TSC Play Off nám začala druhá část dlouhodobých soutěží v měsíci červenci. Tuto část nazýváme Tenis Slovanka Liga 2020. Soutěžící zde byli postupně nalosováni do základních skupin tenisových lig dle pořadí, v jakém v TSC skončili. Aby tato nominace byla ještě spravedlivější, tak jsme proložili soutěž ještě kvalifikací o postup do 1. a 3.ligy, kde si to hráči mohli rozdat přímo na hřišti o své postavení v TS lize.

Tenisové ligy se v první části rozdělily do čtyř výkonnostních lig. Každá liga měla 4 skupiny po 5 soutěžících. Ve skupinách se opět hrálo systémem každý s každým o co nejlepší umístění. Koncem srpna byly tyto skupiny dohrány a soutěžící pokračovali v další části tenisových lig, která se jmenuje TS liga Play Off. Toto Play Off bylo rozděleno do třech výkonnostních pavouků. TS 1.Liga Play Off měla 22 soutěžících, TS 2.Liga Play Off měla 17 soutěžích a TS 3.Liga Play Off měla 30 soutěžících. Hrálo se v každém Play Off ve dvou vyřazovacích pavoucích. Jeden byl základní a po případné porážce v tomto pavouku hrál soutěžící druhého pavouka – pavouka poražených. Po další porážce v tomto pavouku soutěžící ukončil své účinkování v našich soutěžích v sezóně. TS Ligy byly samozřejmě honorovány cenami a už tradičně také Prize Money od sponzora, tak bylo o co hrát.

Jaké bylo pořadí v TS Ligách? TS 1.Ligu vyhrál v napínavém finále Zdeněk Peter nad druhým Štěpánem Skrbkem. V zápase o 3.místo zvítězil David Beneš nad Ladislavem Müllerem. V TS 2.lize vyhrál Jaroslav Barvíř před Stanislavem Mejzlíkem. Na 3.místě skončil Cvikovský Milan Fišera a čtvrtý byl Jaromír Kořínek. TS 3.liga měla vítěze nováčka Pavla France, který porazil druhého nejstaršího hráče soutěže Karla Janovského. Třetí skončil Ondřej Holovčák, který ve vyrovnaném zápase porazil Tomáše Pocara.

Ze všech zápasů, které hráči a hráčky sehráli, byl sestavený žebříček, který bude sloužit pro nasazení hráčů v další sezóně do výkonnostních divizí. Je to takový rating hráče, který si za celou dlouhou a náročnou sezónu vybojoval. Celkem bylo fyzicky odehráno 617 zápasů a zúčastnilo se ho v průběhu sezóny 84 soutěžících. Trápil nás i malý nárůst počtu kontumací oproti předchozím sezónám. Kontumací bylo 116 a 4 zápasy byly v průběhu hry skrečovány. Kontumací ze zdravotních důvodů bylo 68. S tím, že při sportu selže zdraví, se trochu počítá, ale mrzí nás počet kontumací, které souvisí s tím, že si hráči nestihnou svoje zápasy odehrát. Těch bylo celkem 48. Z tohoto důvodu má náš organizační tým připraven nová opatření na další sezónu ke snížení tohoto nepříznivého jevu.

Náš spolek zajišťuje přes letní sezónu pro zájemce i jednodenní turnaje. Většinou jich uskutečníme více jak čtyři. V této sezóně se to nepodařilo. V červenci jsme uspořádali jen jeden povedený turnaj čtyřher s 9 dvojicemi. Trochu nás možná brzdil náš osobní čas, a tak jsme ještě jeden naplánovaný turnaj nevyhlašovali. I tak si tenisté v našem areálu dostatečně letos zahráli.

Sezónu musíme s týmem hodnotit jako velmi úspěšnou. Hrálo nejvíce soutěžících v historii, odehrálo se za sezónu nejvíce zápasů a organizačně i kapacitně jsme to dobře zvládli. Náš hrací systém byl úspěšný i při větším počtu hráčů. Nebylo to vždy jednoduché, ale mám radost, že se to podařilo. Do nové sezóny se zaměříme na zlepšení organizace odehrávání zápasů a kvalitu tenisových kurtů, aby byly soutěžící co nejvíce spokojeni.

Mě osobně nejvíce potěšilo několik věcí. Opět se nám podařilo, ve spolupráci s tenisovým oddílem mládeže TK Slovanka Česká Lípa s Jitkou Goldbrichtovou v čele, zařadit úspěšně několik mladých soutěžních hráčů a hráček, kteří zapadli bezproblémově do soutěží. Jsme rádi, že se můžeme podílet na jejich tenisovém rozvoji. Spolupráce s mládeží je naše dlouhodobá tradice a našimi soutěžemi prošlo nemálo úspěšných českolipských mladých hráčů a hráček. Trochu mě překvapil a potěšil velký zájem soutěžících z nižších pater našich soutěží, zejména 4. divize. Na rozdíl od předešlých sezón se stali tahouny v odehrávání soutěží, ačkoliv měli mnohdy větší počet soutěžících v jednotlivých pavoucích. Bylo vidět, že si to mnozí velmi užívali. Psali své zajímavé ohlasy do komentářů k zápasům a bylo vidět, že je to baví. V těchto patrech soutěží je přítomno i několik žen, které do zápasů přenesly své emoce.

Žijeme v nelehké a složité době. Díky vládním opatřením musíme rozlučovací večírek s předáním cen přesunout na jaro před začátek sezóny. Všichni se těšíme na další sezónu a věříme, že bude podobně úspěšná, jako ta letošní. Snažíme se dodržovat všechna opatření proti šíření infekce, která postihla naši zemi, ale víme, že musíme také normálně žít. Zima bude bez tenisu a pinčesu, to je každému jasné. Tenis je pro mě svoboda a život se má žít a ne jen přežívat. Pevně doufám, že opatření, která budou zaváděna, budou rozumná, nezbytná a pro náš sport smysluplná. Zatím tomu tak úplně nebylo. Držme tomu palce, podporujme se a na jaře to naše „tenisové šílenství“ zase vypukne.