Rockové smečky CHECKPOINT a NANDAY rozpálí Brewers Cup 2023

Verze pro tisk |

Letošní kávový festival se uskuteční v Liberci o nadcházejícím víkendu a o jeho velkolepý úvod se v sále libereckého Malého divadla postarají hned dvě špičkové kapely: CheckPoint a Nanday. Zatímco první z nich má na kontě již 5 studiových alb a příští rok oslaví 20 let od svého vzniku, Nanday jsou na tuzemské scéně jen pár let, přesto jejich debut Rovně! z roku 2021 rozčísl rockovou veřejnost jako blesk. Vzácná kombinace bohatých zkušeností, nespoutané živé prezentace, schopností skládat chytlavé hity i neutuchajícího elánu obou skupin dozajista připoutá pozornost nejednoho diváka. Pojďme se krátce podívat na jejich stěžejní hudební okamžiky.

Pražští CheckPoint se dali dohromady v roce 2004 a od začátku se věnovali crossoverovému pojetí rockového výrazu, kde dokonce kombinovali mužský i ženský vokál. Za mikrofonem se vystřídalo několik frontmanů i frontwomanek až do roku 2009, přičemž se skupině podařilo v roce 2007 vydat debutové album Různý světy. Kapela, která neváhala zpívat i anglicky, dokonce živě předskakovala v té době stále populárnějším Škwor a Harlej. V roce 2010, když začala nahrávat druhou desku, přichází nový baskytarista Sláva Safonkin. Druhé řadové album Střepy vychází v roce 2011 a obsahuje plejádu hitů včetně songu Hráze, ke kterému vznikl i povedený videoklip. Tehdejší zpěvák Martin měl talent na zajímavé texty, skladatelé pak cit na přechody z tvrdých groovů do melodických pasáží, protože i po letech znějí písně jako Nepokoj, Odpoledne v ořechovém sadě nebo Vlnobití neotřele, našlapaně a příjemně chytlavě. Kapela investuje kolektivní energii do živých festivalů, objevuje se dokonce na Masters of Rock. Následuje přemýšlivější nahrávka Svítání, která letos oslaví 10 let, zajímavostí byl určitě titulní song věnovaný Janu Palachovi.

CheckPoint se v letech 2016 až 2017 hudebně vydávají do odlehčenějších hudebních vod, vypouštějí do éteru singly jako Karate charakter nebo Prezident, které se objevují na další řadovce pod názvem Pade na pade. Po odchodu Martina se novým zpívajícím frontmanem stává dosavadní kytarista Tom Chrudimský. Videoklip k songu Klon baví i po letech, píseň neuvěřitelně odsýpá a pálí energii do všech stran. Kapela se začala soustředit víceméně na energické, veselé skladby, ale neupustila od kytarové živočišnosti, spíše naopak. Jak na této desce, tak i na posledním studiovém albu Návštěva z vesmíru sype k posluchači jednu kytarovku za druhou. Píseň Zvuková zkouška má neskutečný energizující náboj a videoklip strhne posluchače k dovádění stejně jako úvodní punkem říznutá Návštěva z vesmíru. Skupina byla evidentně ve výborné náladě stejně jako producent Martin Hollandr, který celé album opatřil vynikajícím zvukovým kabátem. Chytlavé refrény mají i Československá nebo Víkendovej bojovník, z nadupaného tempa kapela nepoleví ani v předposlední Tak se mi líbíš. Perličkou je závěrečná „gottovská klasika“ Trezor od bratrů Štaidlových. Od této studiové desky uplynuly už čtyři roky, kapela mezitím překvapila fanoušky speciálními unplugged večery; naposledy se jim podařilo bravurně zahrát v Mimoni při křtu nového alba spřátelené bandy F.A.KING před loňskými Vánocemi. Nechme se překvapit, jestli CheckPoint zahrají v Liberci nějakou novinku, v éteru dosud neslyšenou. Podle zpráv z jejich tábora prý nedávno dotočili čerstvý videoklip! Zbývá dodat, že CheckPoint v roce 2023 hrají v sestavě: Tomáš Chrudimský – zpěv a kytara, Jakub Šmatlák – kytara, Sláva Safonkin – basa a Martin Lachman – bicí.

To liberecko-pražská čtyřka Nanday se nemůže pyšnit tak bohatou historií, ale od svého vzniku „před dobou co-vidovou“ v roce 2019 až dodnes má na kontě řadu nadupaných live koncertů jako předskokani Škworu, Krucipüsk nebo Rammstein revival, jedno plnohodnotné album plné originálních úderných skladeb s nápady, které vstřebávají a zároveň přetvářejí rockovou historii neotřelým způsobem. Několik povedených videoklipů včetně dokumentu o vzniku kapely. Kytarový mág Juraj Sonnlajtner, který čerpá z nejlepších hudebních zdrojů 2. poloviny 20. století, jmenovitě Jima Hendrixe, ozvěn blues, grungeového hájemství seattlské vlny i punkového náboje našel společnou kreativní řeč s hudebními štamgasty liberecké provenience: Tomášem Pospíšilem – zpěv, Honzou Plášilem – baskytara, a Tomem Pialou – bicí, agilními hudebníky stále živých neogrungerů Scoffers. Když v roce 2020 vypustili průzračnou grungeovou skladbu Lítám, tuzemský rockový éter musel užasnout. A to i o rok později, když se Nanday podařilo vydat debutní CD Rovně! s 12 tutovými songy, které ani po 2 letech nemohou nudit. Ať už je to nesmlouvavá syrově metalická Nesmíš, filigránsky vyhrávková Brány, ke které vznikl i umělecký videoklip, nebo bluesová Kapka vína, skupina nepřestává s každou skladbou překvapovat. Včetně závěrečného punkového nářezu Dost, jehož rebelské poselství muselo zasáhnout všechny vnímavé rockery ještě na sklonku „horkého co-vidu“, který doprovázely politické represe s totalitními hrozbami.

Ambiciózní partička zahájila letošní živou sezónu nabušeným setem v pražském klubu 007 na Strahově, kde v půli března vystoupili jako hlavní hvězda a mimo prověřených výše zmíněných hitů zahráli i dost nových věcí. Jak je možné nepřeslechnout z živého neučesaného klipu k silně našlapané skladbě Dej mi chvíli, album se bude možná ubírat syrovějším, ale zároveň písničkovějším směrem. „Je to pro nás výzva jít dál a tvořit, co nás baví“, říká o připravované nové desce zpěvák Pospy. A kapelník Juraj dodává: „Na nových skladbách jsme se ještě více semkli. Proto o nás možná nebylo v loňském roce slyšet. Máme však připraveno 12 nových kousků, které mohou světlo světa spatřit už letos.“ Kapela nicméně bude muset hodně překvapit, protože si úspěšným debutem, který zaštítilo i vydavatelství Supraphon, nasadila poměrně vysokou laťku. „Nechceme ale být tuctovou skupinou, co prostě vydává každé dva roky novou desku. I když máme písně po kupě, stále aktivně zkoušíme a pilujeme detaily. A když se někomu ještě něco nezdá, prostě to předěláme. A to i textově.“, doplňuje nesmlouvavě Juraj. „Do tvorby nových písniček se zapojila i rytmická sekce, což může být překvapivé, ale v konečném výsledku to pro nás může být nový obzor a jen obohacení“, vidí pozitivně další vývoj vokalista Pospy. Jestli Nanday uvolní letos už nějaký nový videoklip, je ve hvězdách, ale při libereckém koncertě mají nové písně určitě zaznít.

Nezbývá než dodat, že v pátek 28.4.2023 v Malém divadle od 20h zahrají nejdříve CheckPoint a od 21h30 pak Nanday.

Fandové kvalitní rockové hudby a dobré kávy si tenhle večer rozhodně nemohou nechat ujít!

Podrobný program festivalu lze nalézt zde:

https://www.brewerscup.coffee/

Foto: FCB kapel

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru