Rockeři BLACK SABÁKA a jejich (stále) povedený Brouk v hlavě

Verze pro tisk |

Jedno je jisté: i když na aktuální nahrávce kapely BLACK SABÁKA nenajdeme (kromě jedné výjímky) žádnou novinku, kolekce čerstvě nahraných verzí starších hitů má v podobě praktického USB disku své kouzlo. Ústečtí matadoři totiž vyznávají svůj osobitý mix hard rocku a big beatu, za který se nemusí už přes 20 let vůbec stydět. Tucet songů dostal v letošním roce název Brouk v hlavě 2023 a už od první stejnojmenné „klasiky“ je radost skupinu poslouchat. Stále mi vrtá hlavou, jestli právě tahle hitovka, ke které vznikl před 2 lety i poměrně vtipný videoklip, má určitou souvislost s fraškou oblíbeného francouzského divadelního autora Georgese Feydeaua Brouk v hlavě (1907), která patří k nejčastěji inscenovaným hrám u tuzemských divadelních scén. Minimálně je však na tomto miniaturním hudebním nosiči skvělým otevírákem.

Musím říci, že když jsem vložil poprvé malinký disk do domácího přehrávače, začala mi hrát nejdříve skladba Krutá a chladná, což je bluesový skvost, kde ponejvíce vynikne plnokrevný a sytý hlas frontmana Honzy Domeckého. Ke skladbě vznikl ještě před Co-vidovou pandemií dramatický videoklip, ale tady na flešce mi přišlo zahájení pomalou písní poněkud podezřelé; hned mne začalo vrtat hlavou, jestli ta kolekce nakonec přece jen nebude více baladická. V autě je ale vše jinak, první song je skutečně zmiňovaný Brouk, který navodí tu správnou atmosféru příjemného odsýpavého rockového poslechu.

BLACK SABÁKA (dále BS) poté na USB zařadili blok písní, který já osobně nazývám „životní medley Za vším hledej ženu“; konkrétně jde o časem prověřené šlágry Princezna, Ztracená anebo právě procítěná bluesovka Krutá a chladná. Prvotnímu posluchači mohou znít nejdříve obyčejně, jenže když je posloucháte po několikáté, dostanou se Vám svými refrény i hudebními kudrlinkami pod kůži. Je to i díky vynikajícímu nazvučení. Všechny songy totiž dostaly vycizelovaný zvukový kabát, všechny nástroje znějí přímo ukázkově. Práce zvukového producenta Romana Šandora, se kterým BS spolupracují už několik let, je silně znát. Zpěvák Honza k výběru písní uvádí: "tohle album není myšleno jako best of, ale je to soubor songů nahraných za posledních 5 let. Kdo nás sleduje, víže že téměř všechny vyšly na dřívějších demáčích nebo Live nahrávkách. Aboslutní novinkou je tak pouze skladba Letní čas."  Vnímavý posluchač ocení kvalitu písní v jiném formátu než doposud, i když CD nosič kapela nezavrhla. "Cédéčko, jehož cover je na USB vidět, by mělo jít do výroby v nejblžších dnech a je možné, že vinyl také vydáme," říká Honza a ještě dodává: "na nich ale nebude píseň Letíš, což je bonusový song na samotném závěru flešky". Vývoj je vývoj a skupinu je v téo chvíli třeba pochválit za nové a profesionálně zvládnuté kroky, obsah minidisku a kvalita celkové produkce totiž dopadla na jedničku.

V písni Princezna tak příjemně klokotá baskytara Tomáše Kříže, v odpichovce Ztracená, která se objevila už na desce Demo Live v roce 2018, zase vynikne sólová kytara Vládi Mžourka, v jehož stylu lze zaslechnout vzdálený obdiv instrumentálním guitar heroes jako jsou Steve Vai nebo Yngwie Malmsteen. Kapela poté začne sázet další chytlavé skladby: protřelá Někde se už musela nebo rozhodně musí stát hitovkou všech fandů roadmovie, tedy všem rebelům, kteří nepostojí na místě a hledají svůj další smysl života v jiných krajích; hudebně v sobě ukrývá příjemnou španělu. Zařazení akustiky je nyní skvělý tah pro všechny rockové kapely, které nechtějí zůstat na místě. Přišli s tím již před lety novoborští melodici Optimik a na debutu i samozvaní folk-beatoví Tcheichan, pro BS je to rovněž lahodné hudební koření. 

Atmosféru úderného hard rocku následně rozčísne (skoro) Ac/Dc-ovka Letní čas, která je tou správně šlapavou novinkou a na jejímž začátku se blýskne svým umem bubenice Ála Slámová. Jasný hit pro výmluvné jarní období, na které si můžeme stěžovat, ale s BS nám to prostě uteče fakt lépe. Za mne je to další klipový kandidát na příští rok, až to opět přijde. S následujícími písněmi rocková nálada ještě stoupá: skladba Tři kroky do tmy, která začíná pěkně syrovým riffem, už původně vyšla na třetím albu Demo Live, k jejímu zařazení na aktuální kolekci určitě dopomohla nejen touha po kvalitní studiové verzi, ale také její oblíbenost při živých vystoupeních. BS jsou totiž v první řadě živelnou rockovou partou, která si dává záležet i na prezentaci svých písní.

Klipem i šlapavým tempem proto opatřili i další chytlavý song Móda od Quasimoda. Že nevíte, kdo to byl Quasimodo alias Zvoník od Chrámu Matky Boží, tedy slavného Notre Dame v Paříži? Textový záběr skladeb této kolekce, který obstarává samotný frontman, nakonec přesahuje rádoby obyčejné portfolio klasické rockera a dává možnost se zamyslet. Na flešce je i energičtější píseň Sloni II, jejíž první verze objevila už v roce 2010 na tehdejším albu Sebranka. Najazzlý motiv je trochu vtíravý, ale jen dokládá rozmanitost melodického big beatu, který BS po svém umí. V tuctu nejlepších songů v závěru nemůže chybět inspirativní Letíš, která má v sobě nádherně perlivé kytarové sólo, a jasný party hit Jen tak městem táhnout, kde se dá opět zaslechnout lyrický motiv "bílé paní". Je to svůdná kráska v baladických skladbách kapely anebo černá noc, kterou se jedinec ubírá vstříci svému osudu? Kdo ví, nicméně po hudební stránce je to uričtě „náš dluh, který cítíme sami k sobě“, uvádí k pozadí čerstvé nahrávky vokalista Honza. A ještě nadšeně dodává:“ je to náš letitý hit a chtěli jsme ho mít profesionálně nahraný. Máme ho sice na prvním demu z roku 2005, ale tohle je už fakt konečně profi nahrávka!“ 

Kapela vybrala na flešku skutečně to nejesenciálnější za posledních 5 let a jestli fandovi dosud něco chybělo, tak rozhodně nejsilnější balada skupiny Ledová růže, která se i dlouhý čas držela v čele hitparády na TV Óčko. Ve všech směrech dotažená atmosférická skladba se objeví těsně před koncem a je jedním z vrcholů USB. Aby toho nebylo málo, šťastný majitel na disku objeví i videoklipy právě k Ledové růži a k druhé zmíněné baladě Krutá a chladná. 

Proč vlastně o BS píšeme na víceméně českolipské platformě? Kapela měla vystoupit na samotném konci června v renomovaném klubu Na Huti ve Skalici u České Lípy, ale koncert byl z organizačních důvodů přesunut na podzim. Nový termín jejich vystoupení se ještě ladí a určitě bude znám zanedlouho, pro nedočkavce prozatím uvádím tři následující štace, kde je možné ústecké rockery naživo zastihnout: 25. srpna zahrají na Letním Parketu u cyklostezky Velké Březno, 8. září v rámci teplického pivního jarmarku a 16. září pak v ústeckém klubu Kladívko. BS jsou podle frontmana Honzy v životní formě a jejich hlavním mottem je vcelku jasně vyřčené: JEDEME DÁL!

Pokud tedy ještě nemáte (svého) Brouka v hlavě, tak se na kapelu přijeďte rozhodně podívat! O termínu skalického koncertu budou I-noviny samozřejmě v předstihu informovat.

Na závěr je třeba uvést, že kvintet BLACK SABÁKA hraje v současnosti v této sestavě: Honza Domecký – zpěv, Vladimír Mžourek – kytara, zpěv, Martin Černý – kytara, zpěv, Tomáš Kříž – basa, zpěv, Ála Slámová – bicí.

Foto: Jan Domecký, live footage skupiny

www.black-sabaka.cz 

alt
alt
alt
alt
Nahoru