Kuba a Anička Horákovi pokřtí nové album ve Vedlejší koleji

Verze pro tisk |

Když před dvěma lety vyšlo album Kluk z Husovky, způsobilo mezi (nejen) folkovými příznivci tuzemské scény malý poprask. Možná, že v rámci celé české scény nemělo takový dopad, ale minimálně v naší lokalitě vytvořilo nový obraz laskavé hudební tváře, která se chce vyjádřit a promluvit k těm, kdo ji jsou schopni vnímat. Písničkář Kuba Horák s dcerou Aničkou na něm poskládali jedenáct křehkých písní s tématikou života kolem nás. Bez výrazných aranží, ale s jednoduchou, čistou duší zapěli a zahráli o lásce, naději, všedních (zlo)zvycích i exteriérech novoborského městečka, odkud oba pochází. Základem byla kytara, několik klávesových doprovodů, decentní perkuse, ale všemu dominovaly hladivé texty, které musely potěšit v první řadě novoborské rodáky.

I když měl většinou to „konejšivé“ slovo v písních Kuba, v několika skladbách se vokálně projevila jeho dcerka Anička Marie. Právě tohle spojení dětské duše a vnímavého rodiče, který ví, že základem je společná životní cesta, bylo základem hravého textu k vydařenému klipu písně Jedinej cíl. Příjemný refrén i dnes nemohu dostat z hlavy. V další pohodovce Láska (bublina) dokonce Anička dostala větší prostor a její hlas musel (nejen) dětské diváky potěšit. Status kultovního alba, ze kterého rozhodně zlidověly i písně Novej Bor, Koupák, Cigára nebo Prostě to tak je, umocnila i řada vydařených živých koncertů nejen v domovském Novém Boru, ale i třeba v České lípě na Vodním Hradě v rámci festivalu Všudybud. Na nich Kubu a Aničku začal časem doprovázet Ondra Pour, jinak stěžejní kytarový pilíř melodických rockerů Optimik. Ten chytl otěže i pro nahrávání nové desky, u které se Kuba s Aničkou rozhodli ji věnovat tematicky dětem. Anebo i možná dospělým, kteří se cítí být (stále) dětmi.

První ukázka z nové desky Pro nás - pro děti se objevila už zkraje roku a svým způsobem mohla už všechny dávno navnadit, protože ukázala větší zapojení dětského zpěvu na celé desce. Je třeba dodat, že nahrávání celého alba prý probíhalo několik měsíců v pražském studiu SAN, kde se o produkci, mix a mastering staral Petr Zatloukal. Na albu mimo dua Horáků tedy účinkují ještě Ondra Pour, houslové party obstaral renomovaný David Singer (ex-Optimik, LINGERS ON).

Když jsem si poprvé poslechl ukázky mp3, zaujala mne i harmonika, pod kterou je podepsán Martin Holan. Dětský sbor nahrály děti z Dětského domova v Krompachu. První poslech představil i širší stylový záběr, deska nepostrádá country prvky, a i využití dalších výše uvedených nástrojů jako třeba akordeon nebo líbivé housle. V každém případě přinese větší hravost a radostnou pohodu. Třeba jen prvně zavnímané písničky Usměju se aPrastrýček miokamžitě svými originálními texty i zpívaným projevem vyloudily úsměv na tváři. Broukavá skladba Sklo je pak nádherně vzdaný hold sklářském řemeslu v kraji. Když o těch písničkách už teď více přemýšlím, mohly by se stát i novodobými hity v návaznosti na šlágry legendárního dua Svěrák-Uhlíř, na které už starší posluchač začíná zapomínat a mladší generace je už možná ani nezná.

Nezbývá nyní než se natěšit na křest nové nahrávky a živé vystoupení Kuby, Aničky i celé kapely, které proběhne tuto sobotu 27.5. v novoborské Vedlejší koleji. Celou kulturní akci už v 15h zahájí Divadlo Harmonika a ukázky tvorby Dubánků. Více detailů viz přiložený plakát.

Kuba s Aničkou pak chystají své další vystoupení o týden později v rámci letošního Všudybudu a další živé prezentace budou jistojistě následovat. Ať žije dětské hudební léto!

Foto:Web, YouTube, Facebook

alt
alt
Nahoru