Hasičské slavnosti v Zákupech ozdobí bělští rockeři JOKER BEAT

Verze pro tisk |

Rockový život v Bělé pod Bezdězem rozhodně neusíná. Kdo sleduje tamní dění, nemůže už řadu let ignorovat big beatový spolek JOKER BEAT, který příští rok oslaví již 10 let své existence. Svébytný kvartet bude hlavním hudebním hřebem nadcházejících 1. hasičských slavností v Zákupech v sobotu 17.6. 2023. 

Do Zákup se kapela fakticky vrací po 4 letech, kdy zde na jaře 2019 vystoupila jako svěží překvapení před Alešem Brichtou. Kapelník Pavel Řezáč, se kterým jsem se u příležitosti sobotního vystoupení krátce spojil, si na památnou akci v tamním KD, ale i na následující nelichotivé období ještě pamatuje: „Ano, ten živý koncert se tehdy vyvedl a asi by bylo i více dalších příležitostí, ale přišel Covid-19 a díky všem těm opatřením to bylo s dalším vystupováním velmi složité. Navrch jsme přišli o zkušebnu na obecním úřadě v Plužné, jelikož tehdejší vedení obce mělo jiný názor na podporu kultury. Takže jsme museli budovat novou zkušebnu u mě doma. Pozitivní na tom je, že z ní už nás nikdo nevykopne /smích/. Pak do toho studio s natáčením posledního CD. Takže jsme ten čas strávili spíše jinde než na podiích.“

Krušné příběhy reality, které se musí prožít

Krušné období pandemie a lockdownů pak dovršily personální změny, a to opět na postu bubeníka, k čemuž Pavel, kterému kolegové muzikanti přezdívají Řezy, opět zaskřípal mezi zuby: „Joker vystřídal snad nejvíc bubeníků z okolí. Je to holt naše nemoc.“Kdo kapelu mohl sledovat na portálu bandzone, bude určitě v obraze, nicméně rockovou duši prostě lidský faktor nemůže zlomit. Řezy k tomu dodává: „V každém případě je nutnost, aby na společné hraní byla v kapele pohoda. Děláme to za párek, cpeme do toho fůru peněz a času a nemá smysl se ještě zabývat nějakými křivdami, nebo nedosaženými osobními ambicemi. Nejsme Pink Floyd v poslední fázi“/smích/. I přes nepřízeň osudu učinil Pavel další kroky, aby Joker Beat mohli nadále fungovat: „Mám výhodu, že je můj syn aktivní bubeník, který byl schopen hned po dvou zkouškách odehrát domluvené koncerty. Mezitím se mohl připravit nový bicák. Tím je Vojta Hýbl, kterého jsme získali po rozpadu kapely Ty Krávo.“ Joker Beat tak získal v prosinci 2022 výrazné omlazení v muzikantském týmu, ale k tomu nepochybně i skutečný motor, kterým by mohl dobře navázat na dynamiku posledního alba Tóny v nás.

Jsou kapely, které si zamilujete na první poslech. A nevymizí vám z paměti, protože prostě umí skládat chytlavé skladby, které mají drajv, příjemné texty a třeba se nad nimi pousmějete. Anebo zamyslíte. Dotýkají se života samotného, jeho často smutných peripetií, ale čerpají i z letitého kulturního dědictví. Jednou jsou to příběhy skoro až lyricky westernové, podruhé se zabývají vodními živly v různých podobách, potřetí chtějí ukázat naději ve světě, kde se začíná ztrácet smysl pro respekt a férovost. Ve všech příbězích přitom všem však nezapomínají na romantiku a autentický prožitek každodenního života. I takhle by se v kostce dala shrnout dosavadní tvorba Joker Beat.

Od Ámose k lepším zítřkům?

Po debutu Jeden den a dvojce Vzkazy v láhvi bylo dle mého názoru třetí album Tóny v nás zatím nejpestřejším vrcholem skupiny. I když dle frontmanových slov nemělo extra výrazné ohlasy, fakticky přineslo ve studiové podobě mnoho nových prvků, příjemné hostování i sympatické pasáže s ukulele. A přitom si zachovalo slušnou rockovou atmosféru díky povedeným riffům. Joker Beat už navíc od co-vidu vystoupili na několika úspěšných tuzemských koncertech.

K písni Ámos boogie, ve které lze zaslechnout kultovní hlášky z filmu Marečku, podejte mi pero!, měl ještě za Co-vidu vzniknout i plánovaný videoklip.  „Jenže natočit desku nás finančně vyčerpalo“, komentuje nerealizaci klipu Pavel. A zároveň dodává: „Další finanční rána nás postihla ve formě investice do zkušebny. Museli jsme z garáže vybudovat celoročně obyvatelný prostor, takže peníze jen lítaly. Ale už jsme se z toho sebrali, takže asi bychom nový klip řešili až s novým cd, teď už to asi nemá smysl. Jak z jeho slov vyplývá, práce na novém albu již započaly. „V současné době mám po kupě asi 6 nových skladeb bez textů. takže příprava 4. cd je aktivní. Tipuji, že bychom příští jaro nastoupili do studia.“

Fanoušek tedy může kvitovat. Pokud se bělským rockerům podaří udržet vysokou laťku nastavenou poslední deskou, můžeme se opět těšit na pořádnou dávku řízného, ale i melodického rockového big beatu, který by ve svém tempu mohl být v novém pojetí o dost dynamičtější. Možná k tomu dopomůže i zmíněný nový bubeník. Pavel k tomu uvádí: „Můj záměr je, aby to bylo (na naše poměry) rychlejší album. Dámy ale můžu uklidnit, trocha romantiky tam také bude.“ A rozverně doplňuje: „Textově bych chtěl udržet linii textů z předchozích desek, jenže je to nyní složitější v tom, že jsem na sebe na minulých nahrávkách stihl vyzradit většinu věcí. Možná tedy sáhnu do příběhů lidí z mého okolí. Deska by tak mohla být i veselejší!“/smích/

Možná, že kapela naváže na zde uvedenou pohodovku Prší, ale nebudeme předbíhat. Lepší je se na našláplou čtveřici vypravit už tuto sobotu do Zákup. Jejich vystoupení prý bývají oslavou poctivé rockové hudby a fanda rychlých songů, ale i balad dostane od všeho trochu. Playlist by měl být téměř 90minutový. „Budeme hrát mix ze všech tří desek, a to podle toho, co máme rádi ale možná se rozhodneme i pro změnu. Vždycky se necháme inspirovat i typem večera, kde máme hrát.“, láká na zákupské vystoupení závěrem optimisticky naladěný Řezy.

Zbývá dodat, že sobotní vystoupení Joker Beat je naplánováno na 21h35 a kapela by měla vystoupit v sestavě: Pavel Řezáč – kytara, zpěv, Vojta Hýbl – bicí, Hepy – kytara a Rosťa Ptáček – baskytara.

Takže Joker/big beatu zdar pozítří v Zákupech!

 

foto: facebook, bandzone, live 

alt
alt
alt
alt
Nahoru