Recenze: Strážci Galaxie vol. 3

Verze pro tisk |

Málokdo to čekal, ale je to tam! Strážci Galaxie vol. 3 jsou špičkovým koktejlem akce, humoru, barevného vizuálu, silných emocí i výrazných ekologických poselství! Nečekal jsem tak napínavý příběh, zvláště po unylém čtvrtém Thorovi nebo i slabším třetím Ant-Manovi, ale James Gunn to vzal opět správným směrem. Ústřední zápletkou je záchrana života mývala Rocketa nebo spíše jeho „cenného mozku“, který může představovat pro celou galaxii velký pokrok, ale v rukou zlotřilého Evolucionáře se může stát ničivým nástrojem.

Tím, že je celý děj pojat víceméně vážně, a to v porovnání se všemi příběhy kdykoli předtím, a dopomáhá k tomu opravdu intenzivně emotivní hudba Johna Murphyho, získala strážčí sága zpět cenné a přitažlivé napětí, ve kterém není místo pro parodické prvky, a i když přijdou originálně vtipné scénky, tak prostě vyloženě sednou, zasmějete se, ale jede se dál v dramatické linii. Barevně pojaté vykreslení experimentálního centra pro evoluci je dechberoucí. Režisér vybalancoval mistrně dramaturgii, ale samozřejmě nezapomněl na chytlavé rockové šlágry 70. a 80. let, které doprovázejí řízení vesmírných lodí. Do bitevních scén ale vsunul neoklasickou a čistě dramatickou hudbu, čímž dal filmu ten nefalšovaný nádech epické fantasy, která v posledních letech marvelovskému studiu spíše unikala. Jak jsem již zmínil, výrazné ekologické poselství záchranou pestré fauny, která měla posloužit genetickým experimentům, v poslední třetině bijáku doslova bije do očí. Vlastně ústřední příběh se neustále odehrává kolem vzpomínek mývala a i scéna, kdy už může vstoupit do nebe za svými zemřelými přáteli, je silně ekologicko-duchovní. Tohle bych od tak velkého bijáka opravdu nečekal.

Podobných přesahů je ve filmu hned několik. Nechybí romantické vtipkování mezi Quillem a Gamorrou ale i vážně myšlené emotivní hádky mezi dalšími hlavními postavami, u kterých divák se možná mohl dříve smát, protože cítil parodičnost postav, tady však díky vhodně zvoleným slovům přemýšlí nad jednotlivou scénou, a jen sedí zařezán do sedačky a nemůže odtrhnout oči z plátna. A navíc ta srdceryvná hudba Murphyho, která by mohl směle soutěžit s epickými soundtracky Howarda Shora nebo Hanse Zimmera – za ni by měl tenhle letošní film dostat Oscara!

I když 150minutový biják utrpí malinko zbytečnou potitulkovou scénou, je to nejlepší díl celé série a rozhodně bych ho zařadil do první pětky všech marvelovských blockbusterů.

Film se dá v následujícím týdnu vidět v pondělí 15.5. od 20h v kině v Novém Boru anebo v pátek 19.5. od 20h v Mimoni.

Fotky: Prima, CSFD, Marvel

alt
alt
alt
Nahoru