Metallica dnes rozbo(u)ří česká kina

Verze pro tisk |

Stane se tak u světové premiéry jejich nového alba, které sice oficiálně vychází v pátek 14. dubna 2023, ale již o den dříve mohou všichni fanoušci této americké metalové legendy zajít do kina na projekci snímku Metallica: 72 seasons. Ta proběhne celosvětově, v českých kinosálech svorně od 19h. Metallica, která je považována za průkopníka thrashmetalového žánru na začátku 80. let minulého století, pojala uvedení své novinky velkolepě a pod režijní taktovkou Timothy Saccentiho vytvořila 115minutový hudební dokument s uvedením všech 12 písní z nového 77minutového alba.

Pro kapelu, která je na světové hudební scéně už od roku 1981, bude album 72 seasons již 11. studiovým počinem. Debut Kill ´Em All letos slaví 20 let od svého vydání. Kvarteto hraje od svého prvního alba v téměř nezměněné sestavě: trio James Hetfield – kytara a zpěv, Kirk Hammett – sólová kytara, Lars Ulrich – bicí, vystřídalo pouze baskytaristy (Cliff Burton, Jason Newsted a naposledy Roberto Trujillo, který se ke skupině připojil před 20 lety). Sluší se říct, že heavymetalová ikona získala dokonce Grammy cenu už v roce 1988 za čtvrté album …And Justice for All. Největšího kritického i posluchačského úspěchu se jim dostalo v první polovině 90. let po vydání dnes již kultovní „černé“ eponymní desky Metallica v roce 1991. Už od svých počátků je skupina známa obřími živými koncerty, nejslavnějším live záznamem je určitě vystoupení ve francouzských Nimes v roce 2009. Kapela vystoupila i několikrát v České republice.

V novém tisíciletí Metallica již nevydává desky s takovou frekvencí jako dříve, ale propracované nahrávky Death Magnetic (2008) a Hardwired…(2016) jsou špičkové hudební počiny, které dělají čest původnímu žánru. Z nové dlouho očekávané desky již kapela do éteru vypustila 4 skladby: vedle titulního opusu již YouTube kanál okupují řadu měsíců písně If Darkness Had a Son, Screaming Suicide a Lux Aeterna. Zajímavostí má být i jeden song zpívaný baskytaristou Robertem Trujillem. Bude nesporně zajímavé vidět premiéru alba v daném formátu, klipové zpracování všech skladeb je napjatě očekáváno i s ohledem na koncept, který samotný frontman James okomentoval následujícím způsobem: „Dvaasedmdesát sezón tvoří prvních 18 let života, kdy se formuje naše pravá nebo falešná identita. V té době nám rodiče řeknou, kdo jsme. Ta doba nám dává možnost zaškatulkovat se. Mnohá z našich přesvědčení jsou pak jen rekonstrukce zážitků z mládí nebo reakcí na ně. Jsme buď vězni svého dětství, anebo se vymaníme z pout.“

Je příjemné, že i na Českolipsku bude možné velkolepou projekci shlédnout.

Na snímek Metallica: 72 seasons Global Premiere může divák dnes zajít do DK Ralsko v Mimoni a také do kina v Novém Boru, v obou kinosálech začne promítání v 19h.

alt
alt
Nahoru